My machine tools in English
Stroje

Moje strojní vybavení

Toto je přehled mých obráběcích strojů, podle nichž můžete posoudit mé výrobní možnosti. Stroje tedy nejsou na prodej.

Vertikální CNC obráběcí centrum Haas VF2-YT-EU
Nový (2022), přesný stroj, vybavený nástrojovou a obrobkovou sondou Renishaw. Výměna nástrojů probíhá pomocí dvojitého ramena, takže je velmi rychlá, a nástroje v zásobníku jsou dokonale chráněny před nečistotami. Samozřejmostí je široká nástrojová, upínací a softwarová výbava.
Technická data
Rozjezdy X×Y×Z750×500×500 mm
Rozměry stolu915×450 mm
Kužel vřetenaSK 40
Otáčky vřeten0-10.000 ot/min
Výkon vřetene18 kW
Rychlost posuvů30 m/min
Zásobník nástrojů30 pozic

Nástrojářská frézka Heckert FUW-315/5 CNC
Modernizovaná 3-osá CNC frézka východoněmecké výroby z roku 1984. Repase obnášela kompletní rozebrání, vyčištění a seřízení, přestavbu pohonů vřetena i os na bezuhlíkové motory, a především náhradu veškeré elektroinstalace a řídícího systému zcela novými prvky a softwarem. Hlavní výhodou tohoto stroje jsou dvě vřetena - vertikální i horizontální, takže je možné čelně obrábět i konce dlouhých kusů, a dokonce frézovat výrobek oběma vřeteny, tedy ze dvou stran na jediné upnutí. Na rozdíl od většiny nových CNC strojů, tento ještě disponuje naklápěcí vertikální hlavou, což umožňuje čelní frézování šikmých ploch při zachování vodorovného upnutí obrobku. Vertikální vřeteno je navíc umístěno na samostatné výsuvné konzole, takže lze dosáhnout extrémního vyložení vřetena až 90 cm, což umožňuje obrábět otvory uprostřed velkých desek. Díky tomu, že nástrojářské frézky mají posuv osy Y realizovaný pohybem vřetena a nikoli stolu, je za všech okolností k obrobku dobrý přístup. Rychlou a pohodlnou montáž obrobku usnadňuje také velká upínací plocha stolu s 8 T-drážkami. Stroj má samozřejmě plynulou regulaci otáček frekvenčním měničem, ale díky dvoustupňové elektromagnetické převodovce lze dosáhnout vysokého kroutícího momentu v nízkých otáčkách bez zbytečně výkonově předimenzovaného motoru.
Technická data
Rozjezdy X×Y×Z520×400×350 mm
Rozměry stolu700×400 mm
Kužely vřeten2 × ISO 40
Otáčky vřeten0-1500 ot/min
Výkon vřetene1.5 kW
Pohony os3f-krokové motory 6.8 Nm
Rychlost posuvů900 mm/min
Přesnost polohování0.01 mm
Řídicí systémSpaceCNC

Vrtačko-frézka KVF-520 CNC
Tento CNC stroj vlastní konstrukce kombinuje výhody CNC frézky a ruční sloupové vrtačky. Při kusové výrobě by bylo velmi zdlouhavé programovat vrtací či závitovací cykly, malé množství děr se mnohem lépe vrtá ručně, kdy je cítit odpor materiálu, a hlavně je možné okamžitě přerušit vrtání, případně použít mazivo, jakmile přestane špona vycházet z díry. Pokud je už vrtací cyklus odzkoušen a odladěn, dá se osa Z přepnout na CNC-řízení a stroj pracuje samostatně. Svým pracovním rozsahem se stroj vyrovná i podstatně větším frézkám, obzvláště vřeteník disponuje velkým zdvihem díky vysokému a masivnímu sloupu. To umožňuje frézování a vrtání i značně vysokých obrobků. Vřeteno stroje je vybaveno dvoustupňovou mechanickou převodovkou, což umožňuje při relativně malém výkonu motoru dosáhnout buď velkého krouticího momentu pro nástroje větších průměrů, nebo dostatečných otáček pro menší nástroje. Samozřejmostí je plynulá regulace otáček pomocí frekvenčního měniče.
Technická data
Rozjezdy X×Y×Z520×280×150 mm
Hrubý zdvih vřeteníku650 mm
Rozměry stolu730×210 mm
Kužel vřeteneMorse 3
Otáčky vřetene0-6.000 ot/min
Výkon vřetene1.1 kW
Pohony os2f-krokové motory 4 Nm
Rychloposuv12 m/min
Přesnost polohování0.01 mm
Řídicí systémSpaceCNC

Soustruh Optimum D 320×920
Moderní plnohodnotný univerzální soustruh s vynikajícími užitnými vlastnostmi a vysokou přesností. Samozřejmostí je široký rozsah otáček, podélný i příčný strojní posuv a soustružení kuželů a závitů. Navíc mám soustruh opatřený stavitelnými koncovými spínači, které z něj činí v podstatě poloautomat - pustím posuv, mezitím pracuji na jiném stroji, a až posuv dojede ke spínači, stroj se zastaví a je připraven na další spuštění nebo výměnu obrobku. Nově mám soustruh vybavený frekvenčním měničem a digitálním otáčkoměrem, což umožňuje nastavit optimální otáčky i za chodu, obzvláště při čelním soustružení, kdy je vhodné zvyšováním otáček udržovat konstantní řeznou rychlost. Kromě množství různých nožů mám k dispozici také různé typy a rozměry sklíčidel, které mi umožňují optimální upnutí téměř jakéhokoliv obrobku.
Technická data
Točný průměr320 mm
Točná délka920 mm
VřetenoCamlock D1-4"
Průchod vřetene38 mm
Výkon motoru1.5 kW
Rozsah otáček0-3200/min
Stoupání závitů0.15-26 mm
Kužel pinolyMorse 3

CNC soustruh Asist 210×400
Základem tohoto CNC soustruhu je běžný hobby soustruh, prodávaný nejčastěji pod značkou Proma či Asist. Z původního stroje je použito pouze lože, vřeteno, suport a koník. Původní motor s řemenovými převody je nahrazen silnějším motorem s jedním pevným převodem, otáčky jsou samozřejmě řízeny frekvenčním měničem. Vřeteno je vybaveno aretační západkou, což umožňuje pohodlné utažení obrobků upínaných na trn. Trapézové šrouby jsou nahrazeny kuličkovými, nožová hlava je zcela nová a umožňuje opakované nastavení nože do přesné polohy, i když zatím pouze ručně. Posuvy jsou poháněny silnými krokovými motory, řídící elektronika pochází z e-shopu http://www.cncshop.cz. Stroj je řízen běžným stolním PC, na kterém běží můj vlastní software, který umožňuje programování jak na úrovni jednotlivých pohybů nože, tak na úrovni sledování libovolné dráhy předem připravené v DXF souboru. Díky tomu je možné vždy vytvořit optimální program pro danou operaci. CNC soustruh používám buď při kusové výrobě tvarově složitých obrobků, nebo při sériovém soustružení jednoduchých i složitých součástí, včetně soustružení libovolných závitů.
Použitím automatického kleštinového upínače, vzduchem ovládaných kleští pro chycení a posun materiálu, a vodící dráhy pro materiál lze stroj rozšířit na automat, který soustruží jednoduché součástky přímo z 3-metrových tyčí do průměru 16 mm v počtu tisíců kusů - viz video:
soustružení hadicových spojek z duralu
soustružení distančních trubiček ze silonu
Technická data
Točný průměr210 mm
Točná délka400 mm
Sklíčidloø100 mm
Průchod vřetene18 mm
Výkon motoru750 W
Otáčky20-2000/min
Kužel pinolyMorse 2
Krokové motoryZ=4 Nm, X=2.5 Nm
Rychlost posuvů0 - 6 m/min
Velikost nožůdo 12×12 mm

Soustruh TOS SUF-16
Tento malý jednoduchý soustruh používám na dokončovací práce (například srážení hran) nebo pro výrobu drobných součástí. Současným použitím obou soustruhů lze dosáhnout překvapivě vysoké efektivity při výrobě rotačních součástí. Často také ocením druhý stroj, když mám na jednom něco nastaveno, a potřebuji si stočit nějakou drobnost nebo pomocnou součástku.
Oproti sériové verzi je řemenová převodovka nahrazena jediným klínovým řemenem a frekvenčním měničem.
Technická data
Točný průměr160 mm
Točná délka300 mm
Sklíčidloø80 mm
Průchod vřetene14 mm
Výkon motoru550 W
Otáčky10-1750/min
Kužel pinolyMorse 2

Horizontální frézka TOS FH 32
Tuto frézku používám pro velké úběry materiálu, hrubovací práce, obrábění větších kusů, frézování oceli, formátování a úhlování desek, podélné rozřezávání materiálu, a také jako výkonnou a přesnou vrtačku a vyvrtávačku. Navzdory roku výroby 1947 je to stále velmi přesný stroj. Všechny tři osy jsou vybaveny strojním posuvem a rychloposuvem. Mezi hlavní úpravy stroje patří odstranění unašeče na vřetenu (bránil použití Morse-vrtáků a jiných než kotoučových fréz), výměna motoru za modernější, náhrada řemenového náhonu přímým napojením motoru na převodovku, a plynulá regulace otáček frekvenčním měničem.


Technická data
Kužel vřeteneMorse 4
Výkon motoru2.2 kW
Rozsah otáček0-1400/min
RozjezdyX: 630, Y: 230, Z: 480 mm

Vrtačko-frézka Optimum BF 20 Vario
Velmi šikovný malý stroj, který umí odvést nejen vysoce přesnou profesionální práci, ale zvládne i relativně velký úběr materiálu. Díky tomuto stroji, který používám hlavně jako souřadnicovou vrtačku, jsem mohl zcela opustit metodu rýsovací jehla - důlčík - stojanová vrtačka. Oproti sériové verzi je tato vrtačko-frézka vybavena třífázovým motorem s frekvenčním měničem, strojním posuvem osy X s plynulou regulací rychlosti, a hloubkovým dorazem.Technická data
Kužel vřeteneMorse 2
Výkon motoru550 W
Rozsah otáček10-2600/min
Rozjezdy stolu320×170 mm
Zdvih pinoly50 mm

Pásová pila Bomar Ergonomic 275.230 DG
Větší pásovou pilu používám pro řezání plných materiálů větších průřezů, které menší pila neprořízne, nebo by řez trval příliš dlouho. Hlavní výhodou je gravitační přítlak do řezu a koncový vypínač, což umožňuje v podstatě autonomní provoz, kdy pila řeže bez mé přítomnosti, a já mezitím můžu obsluhovat jiný stroj. Bezpečnému bezobslužnému provozu napomáhá chlazení, které při řezání hliníkových slitin plní spíše funkci mazání. Oproti menší pásové pile je zde dostatek prostoru pro různé speciální operace, například řezání větších plechů a desek naplocho, nebo řezání velmi krátkých kusů materiálu, které není možné upnout do svěráku pily, ale je třeba použít ještě nějaký vložený strojní svěrák. Často provádím také odříznutí rotačního obrobku upnutého v soustružnickém sklíčidle, které je pomocí speciálního držáku upnuto ve svěráku pily. Při troše vynalézavosti jsem schopen na pile uříznout o dost větší rozměry, než odpovídá oficiálnímu prořezu stroje.
Technická data
Výkon1.1 kW
Řezná rychlost80 m/min
Klesání ramene do řezuregulovatelné olejové tlumení
Zvedání rameneruční
Maximální prořez (na výšku)230 mm
Maximální prořez (na plocho)330 mm
Úhlové řezy-45º - +60º
Ovládání svěrákunastavení klikou, upnutí pákou

Pásová pila Bomar Pulldown 160.120 G
Tuto malou pásovou pilu používám pro dělení profilů a materiálů menších průřezů, protože se s ní mnohem snadněji a rychleji pracuje. Někdy také potřebuji něco uříznout ve chvíli, kdy je větší pila zaneprázdněna přípravou jiného materiálu, například pro sériovou výrobu. Výhodou malé pily je menší prořez materiálu díky tenčímu pilovému pásu, a nižší provozní náklady, hlavně díky levnějšímu pilovému pásu. Pokud dojde například k vylomení zubu nebo ztupení pásu, nevzniká taková škoda. Pila je dodatečně vybavena rotujícím kartáčkem pro odstraňování špon a alternativním trvalým spínačem (při delším řezání není třeba stále držet tlačítko na rukojeti).
Technická data
Výkon370 W
Řezná rychlost80 m/min
Maximální prořez160×120 mm
Úhlové řezy0º - 60º
Svěrákrychloupínací